Mitropolitul Moldovei, asteptat la Oglinzi

Viața parohiei Decembrie 12, 2014
IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, va fi prezent sîmbătă în zona Tîrgu Neamt. Înaltul ierarh va oficia sîmbătă seară o slujbă religioasă la biserica cu hramul Sf. Nicolae din satul Oglinzi, comuna Răucesti. Preotul paroh, Nicolae Gheorghiu, a declarat că e prima vizită a înaltului ierarh, care este asteptat cu bucurie de locuitorii din zonă. IPS Teofan a fost prezent si în cursul săptămînii în judet, oficiind Sfînta Liturghie la Mănăstirea Petru Vodă care si-a sărbătorit hramul joi, 8 noiembrie, de Ziua Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavril. Prezenta mitropolitului în mijlocul credinciosilor din Oglinzi face parte din seria vizitelor sale pastorale în care distribuie parohiilor sfinte antimise. Sfîntul Antimis este o bucată de pînză pe care este imprimată icoana punerii în mormînt a Mîntuitorului si fără de care nu poate fi oficiată Sfînta Liturghie. În scrierile bisericesti se arată că Antimisul este făcut dintr-o bucată de pînză scumpă, dreptunghiulară, care se sfinteste ca si Sfînta Masă prin ungerea cu Sfîntul Mir, prin stropirea cu vin rosu si apă de trandafiri, si prin adaosul de părticele mici din moastele unor sfinti. Pe Antimis se pun Potirul si Discul în timpul Liturghiei, si numai pe el se face sfintirea Darurilor. În biserică se păstrează în altar, pe Sfînta Masă, sub Sfînta Evanghelie, iar cînd Sfînta Liturghie se oficiază în aer liber, el tine locul sfintei Mese. Antimisele se sfintesc doar de către arhiereu, iar înainte de a se împărti se oficiază sapte sfinte Liturghii consecutive peste ele, rînduiala fiind una deosebită. Atunci cînd ierarhul din zonă se schimbă, antimisele vechi, semnate de ierarhul precedent, sînt retrase si altele noi sînt distribuite în parohii. Ele au o însemnătate deosebită, reprezintă darul si girul episcopului către preotul pe care îl trimite în parohie si care are datoria să-l păstreze cu grijă în Sfîntul Altar. În momentul în care arhiereul îsi retrage antimisul, înseamnă că preotul nu mai poate săvîrsi Sfînta Liturghie, astfel respectiva parohie fiind excomunicată de biserică.